Är det olagligt om jag kopierar pengar för fotografering och filmändamål?

Jag minns dagen de kom in i mitt företags kopior och lade nya marker i färglaserkopiatorn för att minska effektiviteten hos dem för detta ändamål.

Ja, det är olagligt att ens kopiera en dollar. Om du inte följer de regler som anges av Federal Bureau of Engraving för det.

Annars är din avsikt inte av intresse för lagen. Endast kopiering. Du kan göra anspråk på hela dagen att dina pengar inte kommer att användas för förfalskning, men om det skulle vara möjligt kommer de att se det som ett brott att ens göra fotokopian.

Mycket större, mycket mindre och ensidig. Du kan också göra svartvitt med liknande regler.

Här:

Valutabildanvändning - Återgivning av färgillustrationer av amerikansk valuta

Federal lag tillåter färgillustrationer av amerikansk valuta endast under följande villkor:

  • illustrationen har en storlek som är mindre än tre fjärdedelar eller mer än en och en halv, i linjär dimension, av varje del av det illustrerade föremålet;
  • illustrationen är ensidig; och
  • alla negativ, plattor, positiva, digitaliserade lagringsmedium, grafiska filer, magnetiskt medium, optiska lagringsenheter och andra saker som används vid framställningen av illustrationen som innehåller en bild av illustrationen eller någon del därav förstörs och / eller raderas eller raderas efter deras slutliga användning.
    18 USC § 504 (1), 31 CFR § 411.1.

Svartvita reproduktioner

  • Avdelning 18, USA: s kod, avsnitt 504 tillåter svartvit reproduktion av valuta och andra skyldigheter, förutsatt att sådana reproduktioner uppfyller storlekravet.

Källa 1:

Är det olagligt att kopiera amerikansk valuta?

Källa 2:

Lagar och förordningar

Lämna en kommentar