Får jag lagligt sälja modifierade versioner av bilder av allmän egendom som Arkivbild?Artboard

Lagen? Låt oss få det rakt!

Bara för att en bild är allmän egendom och fri att använda ger du inte rätten att sälja den. Hur finns det så många människor där ute som inte kan förstå detta?

Är det allvar för de av er som svarade ja? Vad sägs om att ta något ansvar för dina svar? Du spyr bara ut fakta som om du faktiskt känner till lagen när någon faktiskt kan bli stämd på grund av DITT svar. Om du INTE vet svaret - TIPS: SVAR INTE

Om du vill svara ändå, ANGÄR att det bara är din åsikt.

Det juridiska faktum är att originalfotografen äger upphovsrätten. Bara för att de väljer att sätta trollkarlen online som allmän egendom, ger inte NÅGON rätt att SÄLJA den. Det är fortfarande skyddat enligt upphovsrättslagen!

  • Enligt Federal Copyright Act från 1976 skyddas fotografier med copyright från det ögonblick som de skapades.
  • I förekommande fall berättigar lagstadgade skadestånd för intrång i användningen vanligtvis dig till ett förutbestämt belopp (mellan $ 750 och $ 30,000 XNUMX per överträdt arbete). 17 USC § 504 (c).
  • Okunnighet i lagen är INTE UNDANTAGANDE! Om du vill dela en bild, nå ut till fotografen och be om tillstånd eller köp en kamera och ta ditt eget!

Lycka!

Lämna en kommentar